
Cechy krajów Unii Europejskiej
Systemy probiercze obowiązujące w krajach Unii Europejskiej:
System obligatoryjny oznacza obowiązkowe badanie i ocechowanie wyrobów z metali szlachetnych w upoważnionej do tego instytucji (urzędzie probierczym).
System fakultatywny pozostawia producentowi wybór: może samodzielnie oznaczyć wyroby wprowadzane do obrotu i ponosić bezpośrednią odpowiedzialność za ich próbę, ale może też skorzystać z usług upoważnionej instytucji, zajmującej sie badaniem i cechowaniem wyrobów.
Deklaracja producenta nakłada na wytwórcę obowiązek oznaczania wyrobów z metali szlachetnych. Wytwórca ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za próby tych wyrobów.
Podstawowe warunki wzajemnego uznawania cech probierczych przez kraje Unii Europejskiej, określone w wyroku wydanym przez Trybunał w ww. sprawie, są następujące:
- cechy probiercze muszą być umieszczone przez niezależny organ;
- cechy te muszą być zrozumiałe dla konsumenta;
- oznaczenie dokonane w państwie producenta powinno być równoznaczne z oznaczeniem stosowanym w kraju, na terytorium którego następuje sprzedaż wyrobów.
W przypadku wątpliwości, ocena oznaczeń należy do kompetencji krajowych sądów.
W Polsce przyjęto praktykę honorowania wyłącznie cech aktualnie obowiązujących oraz takich, które umieszczono w sposób czytelny, pozwalający na jednoznaczną identyfikację.