Nawigacja

Wizerunki cech

Konwencja 585

Cechy konwencyjne

Opublikowane przez : Piotr Zglenicki

Szcegółowe informacje na temat Konwencji o Kontroli i Cechowaniu Wyrobów z Metali Szlachetnych znajdują się w zakładce Współpraca międzynarodowa.

Poniżej prezentujemy wizerunki cech konwencyjnych oraz oznaczenia krajów należących do Konwencji o Cechowaniu Wyrobów z Metali Szlachetnych. Szcegółowe informacje na temat przepisów konwencyjnych można znaleźć na stronie Konwencji o Kontroli Cechowaniu Wyrobów z Metali Szlachetnych.

Cechy konwencyjne typ 1:

Skrócona tabela cech konwencyjnych.

Cechy konwencyjne typ 2:

Biały symbol wagi wpisany w czarny ośmiokąt.

Przykład oznaczenia typu 1 wyrobu ze stopu złota próby 0,750 Au, ocechowanego zgodnie z wymogami Konwencji przez urzędy probiercze w Polsce:

Od lewej: cecha konwencyjna typ 1 (biała waga z cyframi 750 wpisana w dwa czarne koła ustawione obok siebie); oznaczenie urzędu probierczego (orzeł z lewego profilu, pod nim litera miasta urzędu, wszystko w okrągłym obrysie); oznaczenie wytwórcy (imiennik) - tu: wielkie litery WAE w prostokącie; cyfrowe oznaczenie próby metalu szlachetnego - tu: 750.

Przykład oznaczenia typu 2 wyrobu ze stopu złota próby 0,750 Au, ocechowanego zgodnie z wymogami Konwencji przez urzędy probiercze w Holandii:

Od lewej: cecha konwencyjna typ 2 (biała waga wpisana w czarny ośmiokąt); oznaczenie urzędu probierczego (czarny koń z lewego profilu, po lewej od niego litery NL, wszystko w okrągłym obrysie); oznaczenie wytwórcy (imiennik) - tu: wielkie litery WAE w prostokącie; oznaczenie metalu - tu: Au; liczbowe oznaczenie próby metalu szlachetnego - tu: 750.

.

do góry