Cechy włoskie - komunikat
Od dnia 15 grudnia 2023 r. Republika Włoska jest 22 państwem członkowskim Konwencji o kontroli i cechowaniu wyrobów z metali szlachetnych i posiada prawo do oznaczania wyrobów z metali szlachetnych cechami konwencyjnymi (CCM).
Tym samym posiada ona prawo do oznaczania wyrobów z metali szlachetnych cechami konwencyjnymi (CCM). Oznaczeniem identyfikującym instytucję, która umieściła cechę konwencyjną na wyrobie, jest krajowa włoska cecha „ITALIA TURRITA” której wizerunek przedstawiamy poniżej:
XX – litery identyfikujące Urząd Probierczy oznaczający wyrób:
AL – Alessandria-Asti
AR – Arezzo-Siena
VI - Vicenza
Jednocześnie przypominamy że wyroby oznaczone krajową włoską cechą mogą być przedmiotem obrotu w Polsce.
Krajowa włoska cecha potwierdza znaki umieszczone przez producenta tj. informację o rodzaju metalu szlachetnego w postaci właściwego obrysu i próbie metalu wyrażonej w częściach tysięcznych oraz znak imienny wytwórcy. Zgodnie z włoskimi przepisami cecha probiercza może być umieszczana na wyrobie z metalu szlachetnego wyłącznie przy użyciu urządzenia laserowego.
Przykład włoskiego oznaczenia:
Poniżej przedstawiamy obrysy odpowiadające metalom szlachetnym oraz obowiązujące próby metalu, wyrażone w częściach tysięcznych.
ZŁOTO
Próby: 375 – 585 – 750 Próby powyżej 750
SREBRO PLATYNA PALLAD
PRÓBY:
Platyna: >950; 950; 900; 850
Złoto: >750; 750; 585; 375
Pallad: >950; 950; 500
Srebro: >925; 925; 800
Jeżeli Państwo będziecie mieli jakiekolwiek wątpliwości dotyczące oznaczeń znajdujących się na wyrobach wykonanych z metali szlachetnych, zapraszamy do kontaktu z OUP w Krakowie lub z OUP w Warszawie.
Po oznaczeniu wyrobu w urzędzie probierczym niedopuszczalne jest dokonywanie jakichkolwiek zmian w zakresie znajdujących się na wyrobie oznaczeń, to jest przebijanie i kasowanie, a także używanie niekorespondujących ze sobą znaków probierczych na różnych elementach wyrobu i takie wyroby nie mogą być przedmiotem obrotu.